Olga Lounová – zpěvačka, herečka, autorka písní

Je charismatická, velmi pracovitá a odvážná. Své první písně začala skládat ještě jako žákyně základní školy, na veřejnosti zpívá od školky, tenkrát to bylo na vítání občánků. První desku připravovala více než devět let – jmenuje se Rotující nebe a zazněla tu jedna z jejích nejznámějších skladeb Láska v housce. Vystudovala Pedagogickou fakultu v Liberci a poté Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze, obor muzikál. Je známa nápaditými hudebními klipy, které si většinou sama vymýšlí. Hraje na klavír, kytaru a flétnu, pracuje střídavě u nás a v USA, kde začíná sklízet první úspěchy. U příležitosti ME v basketbalu žen v Praze složila a nazpívala basketbalovou hymnu. Snaží se pomáhat při realizaci různých charitativních projektů, spoluzaložila Nadační fond GRÁCIE – Vlasy pomáhají.

Olga Lounová

foto: Michal Skramuský

Jak se jmenovala vaše první kapela?

V dětských sborech jsem zpívala už jako malá, od patnácti let zpívám s kapelami. Ta první se jmenovala Modré houpačky. V roce 2001 jsem se stala frontmankou rockové kapely Calathea, s níž jsme vystupovali především po Evropě a českých klubech. Další skupina, Blind Angie, vznikla o sedm let později. Původní doprovodnou sestavu, už pro mne jako Olgu, jsme složili na základě castingu v televizi Stream, byl to velmi zajímavý a nakonec hodně úspěšný pokus. Dnes zpívám se svou již obměněnou kapelou a jsem nadšená, jsou jako moje rodina (David Csenge, Veronika Mrázová, Miloš Knopp a Jan Danda).

Kterou písničkou jste pronikla do pozornosti posluchačů?

Je zajímavé, že první krůčky na cestě k popularitě jsem udělala ne jako zpěvačka, ale jako herečka. Bylo to především prostřednictvím dvou televizních seriálů – Ošklivka Katka a později Vyprávěj. Role Patricie v Ošklivce byla záporná a myslím, že podruhé už bych do toho nešla. Jako herečce mi to nevadilo, ale jako zpěvačka jsem potom musela mnoho posluchačů, ale i pořadatelů, přesvědčovat, že to nebylo o mně… Přišlo i pár epizodních rolí ve filmu, v divadle, muzikály – Golem, Dracula, Mamma Mia, Angelika, Mýdlový princ. Mezi písničkami jsou zatím největšími hity Láska v housce, K výškám, Jsem optimista, Dark day. A také duet s Karlem Gottem Dál za obzor.

Olga Lounová

foto: Michal Skramuský

Sama sebe označujete částečně za písničkářku, jste autorkou většiny písní, které zpíváte. Jsou v nich konkrétní, nebo vymyšlené příběhy?

Vždycky mě inspiruje nějaký příběh ze života, nebo moje osobní zkušenost. Pro svůj zkušební, tréninkový text jsem si vybrala téma Červené karkulky. Píseň se jmenuje V lese se smráká a nakonec se tak povedla, že jsem ji dala na desku Chuť svobody. Stačí, když mě zaujme věta – z jiné písničky, z filmu, z knihy, námětů mám fakt dost. Hned si je napíšu, schovám – v telefonu mám kolem 600 nahrávek, stačilo by, kdybych je dokončila… (smích)

Napsala jste i pohádku…

Jmenuje se O ztracené duši, je to taková hudební pohádka. Už ji mám napsanou, jen ji zrealizovat. Děj se posunuje prostřednictvím písniček, jde to jednodušeji. Je v ní i písnička Jsem optimista, ta už si svou cestu k posluchačům našla i samostatně.

Máte velmi nápadité, propracované, extravagantní klipy. Kdo je vymýšlí a jak dlouho jejich realizace trvá?

Většinu námětů si píšu sama, realizace trvá kolem dvou až tří měsíců. Zatím poslední klip Dark Day trval trošku déle, dala jsem si hodně záležet. Chtěla jsem trochu šokovat, zaujmout extravagancí – je to takový souboj černé a bílé královny a měla jsem velkou radost, že píseň opravdu zaujala. Po svém nasazení bodovala sedm týdnů v prestižní hitparádě Billboard.

Olga Lounová

foto: Michal Skramuský

Usilovně a úspěšně pracujete na tom, abyste se prosadila v Americe. Proč je to pro vás tak důležité?

Snažím se posunout ve své profesi a něco nového se přiučit. Naše země je malá, po dvou letech koncertování se začínám vracet na stejná místa a člověk trochu stagnuje. Amerika pro mne znamená stanovit si „vyšší cíl“, zkusit něco nového, zjistit, jak to dělají jinde. Je to pro mne taková „čerpací stanice“… (smích) Vzácným darem navíc je to, že se podařilo prosadit mou písničku do rádia. Po malých krůčcích postupuju dál – chystá se tam má druhá písnička, získala jsem pracovní vízum. Je to velká motivace.

Udělala byste se svými dnešními zkušenostmi na počátku své kariéry něco jinak, abyste byla dál?

Spíš lituji toho, co jsem neudělala. Mrzí mě, že jsem zpočátku neměla odvahu, že jsem odmítla nabídky, protože jsem si netroufla, měla jsem pocit, že nejsem dost připravená. Kdyby se dal vrátit čas, určitě bych do toho šla dříve. Skládala jsem od třinácti let, ale dlouho jsem se styděla a svou první písničku jsem vydala až v sedmadvaceti letech. Teprve když jsem zjistila, že se to někomu líbí, stydět jsem se přestala… (smích)

Olga Lounová

foto: Michal Skramuský

Aby člověk uspěl, potřebuje nejen talent a snahu, ale i štěstí. Máte pocit, že jste měla v něčem štěstí?

Určitě. Vždycky, když „vyšlu“ nějaký dotaz či přání, přijde mi do cesty člověk, kterého potřebuju, který mi na mé cestě pomůže. Raději si dávám vyšší cíle, ty malé se pak zdají jednodušší. Člověk ale musí chodit štěstí naproti. Když jsem jako holka vyrůstala u nás v Osečné, záviděla jsem dětem z Prahy, že mají lepší šanci jít do České televize na konkurzy do dětských pořadů. Se mnou by do Prahy neměl čas nikdo jezdit. Když byla příležitost, do Prahy jsem se přestěhovala.

Stává se vám, že když zpíváte nějakou píseň delší dobu, nejraději byste ji nějak „opravila“?

I to se stává. Někdy dokončím písničku, ale třeba v jednom místě se rozhodnu pro jiný verš a dodnes mě to trochu dráždí. Nebo časem zjistím, že měla být delší, ale to už je pozdě. Často mám písničku napsanou „na první pokus“. Jsem optimista byla hotova velmi rychle, potřebovala pro dokončení jen pár slov, která chyběla. Bývá to taková inspirace, říká se tomu flow – člověk se do toho ponoří a všechno jde úplně přirozeně, lehce. Ale mám i písničku, u níž jsem se před koncem zasekla a nemohla s ní pohnout. Nakonec jsem ji téměř za rok dokončila, ale stále mám pocit, že je taková urputná a mohla být lepší.

Olga Lounová

foto: Michal Skramuský

Která je vaše nejpovedenější?

Tajně budu doufat, že teprve vznikne. Budu se o to stále s láskou pokoušet. Nejlepší by bylo, kdyby to byl rovnou světový hit, to by bylo báječné. (smích)

Konzervatoř jste vystudovala až po vysoké škole, měla jste za sebou i první koncerty. Jak dopadlo vaše soukromé porovnání praxe a teorie, kterou jste získala ze školy?

Na konzervatoř jsem nastoupila až po VŠ, proto jsem mohla některé ročníky tzv. přeskočit, nebo pospojovat, takže jsem zde nestudovala šest, ale pouze čtyři roky. Na samém začátku mi dovolovali zároveň vystupovat, pak se ale pravidla zpřísňovala, myslím, že to není správné. Poradit se s pedagogy, poprosit o konkrétní radu, když člověk v něčem tápe, by bylo velkým přínosem. Podle mě je velká škoda, že není studentům umožněno ve škole probrat své zkušenosti a vyslechnout názor učitele.

Vzpomínáte si na nějakou radu, kterou jste od svých pedagogů získala a která se „hodila“?

Měli jsme skvělého učitele herectví Jaroslava Pížla, který nás učil improvizovat a být co nejpřirozenější, to je úplně zásadní přístup. Pamatuji si jeho radu, že když je někdo sebevědomý, nebojí se odkrýt obličej: neschovává se za vlasy, za sluneční brýle apod. Od jiného, amerického kouče na kurzech herectví v USA, jsme dostali radu, že nikdo nechce pracovat s někým, s kým jsou problémy. Takže se snažím, aby se se mnou dobře pracovalo.

Olga Lounová

foto: Michal Skramuský

Díky hlavní roli ve filmu Tacho z prostředí automobilových závodů jste se dostala ke svému velkému koníčku – závodní jízdě rallye. Co bylo třeba natrénovat proti běžné jízdě?

Spoustu věcí. Soustředěnost, rychlé brzdění, rychlé přidávání plynu. V běžném provozu je to tak najemno, tady se musí bleskově. Kdybych byla profesionální závodník, měla bych čas na testování, což je důležitá součást přípravy, takhle testuju auto málo a někdy skoro až v závodě. Mám mnoho aktivit a autosport teď, bohužel, trochu šidím.

Jste známa mnoha adrenalinovými aktivitami: potápění, plavání se žraloky, thajský box… Je něco, na co si netroufáte? Máte z něčeho strach?

Vůbec mě neláká bungee jumping, paragliding. Ráda bych si udělala pilotní průkaz, ale zatím si netroufám. Třeba v pevnosti Boyard to bylo hodně náročné, ale velmi jsem se bavila.

Je pro vás rozdíl zpívat na koncertu a v muzikálu?

Obrovský. V muzikálu jsou si všechna představení podobná, a samozřejmě být musí. Na koncertech zpívám své písničky, které jdou z mé duše, takže tam mohu hodně improvizovat. Přizpůsobuju se náladě diváků, prostředí. Mohu si vlastně dělat, co chci, a taky to dělám. Ptám se posluchačů, kterou chtějí slyšet písničku, různě měním pořadí. Koncert je živý organismus.

Olga Lounová

foto: Michal Skramuský

Míváte ještě před vystoupením trému?

Většinou už ne, jen před velkými akcemi. Teď mě 19. října 2018 čeká velké Forum Karlín, bude to můj největší samostatný koncert, jaký jsem kdy dělala. Záleží mi na něm, určitě jsem trošku nervózní, ale zároveň extrémně natěšená. Stejně jako když sedí v publiku rodiče, nebo nějaká důležitá televize.

Zmínila jste Forum Karlín…

Bude to velká show, plná náročných choreografií, krásných kostýmů, světelných a ohňových efektů. Při podobné koncertní show před sedmi lety Rotující nebe jsem zpívala zavěšená na hrazdě, teď mě čeká při zpěvu akrobacie v kruhu. Trénuju už půl roku, a všichni, kteří mi pomáhají, vytvořili skvělý tým. Přejeme si, aby výsledek stál opravdu za to a posluchače ohromil. Snažíme se pro to udělat maximum.

Olga Lounová

foto: Michal Skramuský

Je o vás známo, že se věnujete i aktivitám na pomoc lidem, kteří to potřebují, stala jste se mimo jiné zakladatelkou nadačního fondu GRÁCIE. Co je jeho účelem a jak se mohou lidé zapojit?

Nadační fond GRÁCIE sbírá vlasy od lidí, kteří se je rozhodli darovat, a vyrábí z nich paruky, které dostávají potřební – pacienti po chemoterapii, nemocní alopecií. Zájemci mohou přispět i penězi, protože výroba je finančně dost nákladná. Za rok a půl od vzniku nadace už jsme předali 16 paruk, máme dalších dvacet zájemců, kteří na ně čekají. Byl to nápad můj a mé kadeřnice, která se s podobnou aktivitou setkala v Itálii. Přišlo nám to báječné, vždyť vlasy jsou poklad a ustřižené většinou končí v koši. Nijak se nekazí, takže lidé přinášejí i ustřižené copy, schované třeba léta v šuplíku…

Vaším dvorním fotografem je Michal Skramuský. Jak jste se našli?

Osobně mě s ním seznámila Zuzana Jandová, která s ním nafotila sérii nádherných fotografií, ale už dlouho před tím jsem jeho práce obdivovala na Instagramu. Potom jsme se během krátké doby několikrát náhodně potkali, a pro mě to bylo znamení. Naplánovali jsme první focení na písčitých plážích Žlutých lázní. Pamatuji si, jak jsme v zápalu focení nechtěně do písku zahrabali brýle a jak dlouho jsme je potom hledali…

Čím vás jeho fotky tak zaujaly?

Každá Michalova fotografie má v sobě neuvěřitelné kouzlo, má velký dar vidění. Dokáže najít v člověku to krásné a do fotky to obtisknout. Během krátké chvilky ze mě udělá ženu-vampa, vznešenou dámu, obyčejnou holku. Asi nikdy jsem si nepřipadala uvolněnější a sama sebou než při práci s ním. Jeho fotky zároveň působí velmi smyslně.

Olga Lounová

foto: Michal Skramuský

Máte nějakou společnou „fotografickou příhodu“?

Když jsme jednou fotili se živou orlicí, ona se do něj úplně „zamilovala“ a nechtěla mu slézt z ruky…

Olgo, jste velmi aktivní a pracovitá žena, dovedete si sama sebe představit na mateřské dovolené?

Dovedu. Pocházím z velké rodiny, jsme čtyři sourozenci, samozřejmě si děti přeju a plánuju. Na mateřskou bych šla v pohodě. Protože dva z mých sourozenců jsou malí, vyzkoušela jsem si péči o ně a vím, že i s prckama bych byla schopna tvořit, a občas si odskočit na koncert…

Čeho byste chtěla v životě dosáhnout?

Přála bych si mít zdravou a šťastnou rodinu, kariéru, s kterou budu spokojená. Uvidím, jestli dokážu skloubit všechny své aktivity, pěvecké i herecké, u nás i v zahraničí, ale každopádně se o to pokusím. Zpěv je má láska, herectví je zábava.

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Eva Procházková

Foto: Michal Skramuský

Korektura textu: Vladana Hallová

Produkce: Michaela Lejsková, Michal Skramuský

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Olga Lounová

foto: Michal Skramuský

Jana Mrákotová – manažerka PR pro Prima FTV

Sebevědomá žena, která už deset let působí v televizi Prima. Aktuálně se přesouvá z lifestylového PR do online světa, aby se v rámci nových projektů mohla nadále rozvíjet a učit. Miluje práci s lidmi, ale zároveň si váží svého času. Jejím největším naplněním je syn, a proto je především mámou. Že to nejde skloubit s náročnou prací a televizním pozlátkem? Ale jde, jen se musí chtít. Protože „kde je vůle, je i cesta“ a „nejde, je heslo slabocha,“ jak se smíchem říká Jana.

Jana Mrákotová

Foto: Tino Kratochvíl

 

Kdo je vlastně Jana Mrákotová?

Aktuálně máma šestiletého předškoláka. Přináší to s sebou všechny radosti i starosti, zkrátka to, co zná každá matka, která je ještě navíc zaměstnaná. Kdybych to měla říci jednou větou, tak v prvé řadě máma, a musím podotknout, že milující máma, a až potom je všechno ostatní – tedy PR (píáristka), mluvčí.

 

Vím, že máte velký pracovní záběr, můžete čtenářům přiblížit, co vše aktuálně děláte? Nebo se chystáte na něco nového?

Zastihli jste mne zrovna ve složitém období. Syn končí školku a půjde do školy a já z toho mám větší trauma než on. Ale i já jsem se rozhodla ještě něco naučit a rozšířit si tak profesní obzor. Moje kariéra je odjakživa, až na pár malých výjimek, spojená s komunikací, s PR, se vztahy s lidmi. Aktuálně se nově vrhám na pole pro mne neorané, na online svět.

 

Buďte prosím trochu konkrétnější…

Už deset let je mým domovským zaměstnavatelem Prima a s mírnou nadsázkou opakovaně říkám, že mi tam je stále prima. (spokojený úsměv) Ještě pořád jsou tam lidé, se kterými mne to opravdu baví, se kterými chci pracovat i do budoucna, a doufám, že oni se mnou také. Takže utlumím své aktivity v rámci PR a posunu se do webové sekce televize, o které si  všichni myslíme, že je v ní velká budoucnost. Budu pronikat do jejích tajů, čeká mne více psaní článků, ale hlavně – a na to já se moc těším – budu mít možnost řešit obsah, točit reportáže, vlastně se více „vracet na plac“. V poslední době jsem na Primě měla na starost lifestylové PR, což znamená odpovědnost za PR pořadů, které diváci vidí na obrazovce, primárně tedy vlastní tvorby naší televize. Teď se tedy přede mnou otevírá jiný svět (a častější návrat do terénu) a já se na něj strašně těším.

Jana Mrákotová

Foto: Tino Kratochvíl

 

Zníte opravdu natěšeně. Je pro vás terén srdeční záležitostí?

Mě na televizi baví její pestrost. A každý, kdo přišel s televizí trochu více do kontaktu, může potvrdit, že se někdy stává vysoce návykovým médiem, doslova drogou. Hrozně mě baví atmosféra natáčení, a když se sejde dobrá parta, tak se vytvoří rodina.

 

Působíte relativně sebevědomě, což člověk musí, když působí v médiích na pozici jako vy. Nemůžete být šedou myškou vzadu, ale jaké byly vaše začátky? Byla jste už na počátku ta sebevědomá Jana?

Já jsem si v rámci PR prošla, počínaje vařením kafe, úplně vším. Několikrát to byly krušné chvíle, ale nelituji ničeho. Samozřejmě ne všechno byl úspěch, ne vše se povedlo, ale chybami se člověk učí a dnes s odstupem času děkuji i za životní facky. Jsem za ně ráda. Protože bez nich bych vlastně nedošla tam, kam jsem došla. Přineslo to i celou řadu neskutečných setkání, na která bych si před pětadvaceti lety netroufla ani pomyslet. Řekla bych, že do televize už jsem přišla jako hotový člověk. Měla jsem za sebou zkušenosti z pozice tiskové mluvčí ministerstva zdravotnictví i jako mluvčí velké nemocnice. Do televize jsem tedy šla s tím, že nejde o život. Řekla bych, že v té době už jsem měla trošku nadhled. Přiznávám se, že jsem na počátku hodně řešila, že do mého života chtě nechtě vstoupí i bulvár, na to jsem moc zvyklá nebyla. Ale Prima je komerční televize a bez bulváru to nejde. Myslím, že se mi snad povedlo najít rozumnou cestu a s kolegy z bulváru jsme zjistili, že jsme vždy schopní najít společnou řeč. Vše je v lidech. Zakládám si na tom, že to vědí i lidé, se kterými pracuji, myslím aktuálně z řad našich osobností. Tvrdě si zakládám na tom, že nevynáším žádné informace, protože naše práce je o důvěře, bez které se dobré PR dělat nedá. Důvěra se buduje velice těžko, ale lehko se ztrácí.

Jana Mrákotová

Foto: Tino Kratochvíl

 

Říkala jste, že pár kopanců přišlo, že jste ve vzdálené historii přišla i o klienta. Co vás na tom nejvíce mrzelo?

Úplně upřímně musím říct, že jsem někdy byla i ráda, když jsem o nějaké klienty přišla. Nejhorší klient je ten, který si není sám sebou jistý a vlastně neví, co chce, během hodiny dokáže třikrát změnit názor a stále má pocit, že když si vás platí, tak může cokoliv. To bylo těžké zvláště v začátcích. Myslím si, že je někdy nutné si říct, „vždyť já ho vlastně nepotřebuju“, a poté je nezbytné od sebe takového člověka nebo skupinu lidí pustit. Ale pak samozřejmě nastaly i situace, které člověka mrzely, protože se něco nepovedlo, nebo práce či projekt skončily. Myslím si, že práce pro mne znamená hodně, ale nikdy mi nebyla úplně vším. Vždycky jsem si dokázala najít nějaký ventil, který uvolnil mé radosti i smutky.

 

Jaký ventil u vás funguje nejlépe?

Teď je to určitě na sto procent syn, je to dané tím, že jsem starší matka, (smích) přece jenom asi na některé věci nahlížím jinak. Strašně vnímám to, že mi dítě prospívá. Naučil mne třeba větší trpělivosti, protože ta zrovna mou silnou stránkou není.

 

Jak vnímá váš zaměstnavatel, že jste ta máma, která mámou opravdu je?

To je další z věcí, kterých si na Primě opravdu moc vážím. Nahlíží na mě jako na mámu a je v tomhle směru vstřícná. Vidím kolem sebe holky, které mají děti ve stejném věku jako já, a řeší, jak to skloubit všechno dohromady. Po mateřské dovolené jsem se vracela postupně. Já syna opravdu nechci vidět jen spícího. Vím, že to v českých podmínkách není pravidlo. Všude se o tom sice mluví, dělá se z toho velké téma, ale větší náprava stále nikde. Vážím si proto v práci především svého nejbližšího okolí v čele se šéfem televize Markem Singerem, který je například jedním z těch důvodů, proč jsem na Primě stále ještě ráda. Jako šéf je výborný, je to člověk, za kterým můžete přijít, i když se právě něco nepovede a nemusíte se klepat hrůzou. On naštěstí hledá k problémům řešení. Když tak přemýšlím, tak jsem ho vlastně za těch deset let neslyšela křičet. (úsměv) Stejně tak bych mohla jmenovat Dana Grunta a Jiřinu Köppelovou z vedení online, nebo Romana Mrázka, programového ředitele, Lucku Kršákovou, výrobní ředitelku, Zdeňku Chrzovou, která má pod palcem skladbu programu… To jsou ti lidé, díky kterým mne ta televize pořád baví. Ale je jich mnohem víc a já si jich moc vážím. Pak se lépe snášejí momenty, které třeba úplně úsměvné nejsou.

 

Za deset let jste se nedostali do ostrého konfliktu, není to náhodou také tím, že jste žena, která má své zbraně, které ovládá?

To asi jo. (velmi váhavě) Ale je o mně známo, že jsem velký vztekloun a emotivní člověk. Když se mi něco nelíbí, tak se umím ozvat…

Jana Mrákotová

Foto: Tino Kratochvíl

 

Co na vaší práci vnímáte jako nejtěžší?

Já bych raději řekla, co je na ní nejkrásnější, a to je to, že jste pořád s lidmi, ale je to dvojsečné. (lehký povzdech) Pokud vše funguje tak, jak má, tak nemáte být jenom stroj na psaní tiskových zpráv.

 

Co jsou hlavní hodnotící kritéria PR manažera, co vypovídá o jeho úspěšnosti?

Určitě dlouhodobá spolupráce. PR je běh na dlouhou trať a často na nás lidé z marketingu nahlížejí jako na hysterky. My ale opravdu pracujeme s emocemi, pro nás jsou to stavební kameny, jako jsou pro zedníka cihly. Teď trochu zavzpomínám a doufám, že to nevyzní jako chlubení. Když jsem spolupracovala s Microsoftem – v té době byl v čele českého Microsoftu Jan Mühlfeit – tak od Honzy jsem se tenkrát naučila plno věcí. A díky němu jsem měla možnost zažít například setkání s Billem Gatesem při jeho návštěvě Prahy. Právě jeho návštěvu jsem měla možnost dvakrát organizačně zajišťovat. Skutečnost, že jsem tenkrát asi neodvedla špatnou práci, mi potvrdilo to, že když se Jan vrátil z působení v zahraničí zpět do Čech a odešel z aktivního byznysu, obrátil se na mě, zda bych s ním opět nezačala spolupracovat. Říkám si, že je to třeba jeden z faktorů, které vypovídají o dobře vykonané práci. Jan je člověk, kterého si velmi vážím, a jsem ráda, že s ním mohu spolupracovat.

 

Vyberte nějaký pořad a prozraďte nám, jaké „číslo sledovanosti“ je tedy dobré?

Momentálně jsou mi nejbližší seriály. Primácké seriály typu Modrý kód mají milionovou sledovanost. Velmi dobrý byl také Polda, ten se lidem přímo vryl pod kůži, a já doufám, že se ještě vrátí. Velmi mile nás překvapil Lukáš Vaculík a Temný Kraj, který nejen že obstál, ale doslova válcoval velmi tvrdou konkurenci s jednou velkou zábavnou show, kde se zpívalo a tančilo. V televizi měříme vše na sledovanost, takže když vyjíždíme s novým projektem, tak jsou všichni netrpěliví. Držíme telefony a čekáme, jaké to číslo bude. Trend se hodně mění, já zdaleka nejsem televizní odborník přes programovou skladbu a výrobu, to by tady museli sedět kolegyně a kolegové, kteří to dělají. Když jsem na Primu nastupovala, tak jsme komerční konkurenci koukali na záda fakt z hodně velké dálky, ale dnes se ty váhy hodně vyrovnaly. Někdy se lépe daří jim, jindy nám.

Jana Mrákotová

Foto: Tino Kratochvíl

 

Před jakými projekty právě stojíte?

Teď chystáme nový hezký projekt Tátové na tahu, kde se sešla úplně skvělá a zcela mimořádná parta. Od produkčních přes režiséry Jiřího Chlumského a Martina Koppa po famózní herecké představitele v čele s Karlem Dobrým, Sašou Rašilovem, Štěpánem Benonim a Petrem Vaňkem. Ti kluci jsou prostě báječní.

Je to seriál o čtyřech tatíncích, kteří jsou z nějakých důvodů nucení, nebo se rozhodli, že se budou starat o děti. Je tam skvěle ukázáno, jak je styl výchovy otců jiný než ten mateřský. Myslím, že to bude bavit chlapy i ženy. Třeba Karel Dobrý, který je spíše známý záporák, se tady představí v úplně jiné pozici, než na kterou jsou diváci u něj převážně zvyklí.

 

Je to těžká role pro PR, když se herci objeví v netradičních rolích?

Myslím, že speciálně v tomto případě to těžké nebude, všichni jsou opravdu dobří, doslova kouzelní. Všichni čtyři jsou velice příjemní a já je mám ráda. A je mi ctí s nimi pracovat.

 

Jaké máte záliby a jak moc je ovlivnila vaše profese?

Řekla bych, že v průběhu let se mi částečně záliby staly profesí. Nikdy jsem nebyla bůhví jaký sportovec, do dneška zastávám názor, že mě nikdy nikdo neuvidí běžet, (velký smích) protože bych se mohla zpotit, nastydnout a umřít. Sportovec jsem ve skrze kavárenský, když nepočítám lyže, ale od mala jsem inklinovala k činnostem jako je tanec, divadlo, sice neumím zpívat, ale hudbu mám ráda, miluji knížky. Ráda cestuji. Vše, co jsem vyjmenovala, jsou velké záliby, ale mojí obrovskou vášní je vaření. Mám možnost spolupracovat s mistry svého oboru v čele se Zdeňkem Pohlreichem, a moc si to užívám. A od kolegyně z Prima Fresh Klárky Michalové se snažím načerpat celou řadu inspirací a receptů. Takový salát ze zeleného chřestu s jahodami a gorgonzolou je do těchto letních dnů ideální. Zkuste ho.

 

Děkuji za rozhovor.

 

 

Text: Lenka Žáčková

Korektura textu: Vladana Hallová

Foto: Tino Kratochvíl

Make up: Pavel Kortan

Vytvořeno ve spolupráci:

BVV www.bvv.cz

Prima FTV www.prima.cz

LE Hotels Group, Grandior Hotel www.le-hotels.cz

Produkce: Dita Brančíková

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

 

JUDr. Stanislav Mečl – advokát, majitel advokátní kanceláře Mečl Legal

Narodil se v Havířově, práva vystudoval na Univerzitě Karlově v Praze. Je členem Unie obhájců a Jednoty českých právníků. Po letech praxe jako náměstek nejvyššího státního zástupce a advokáta ve velké mezinárodní advokátní kanceláři si založil svou advokátní kancelář Mečl Legal. Přál si více profesní volnosti a možnosti vlastních rozhodnutí. Sází především na vlídnost ke klientům a příjemné prostředí. Najal si proto prostor v tzv. Operu v centru Prahy.

Stanislav Mečl

foto. Tino Kratochvil

Co klienty do takových prostor přitahuje?

Kromě důvěry a odborné pověsti naši klienti pozitivně vnímají prostředí, ve kterém působíme a pracujeme, unikátní prostory tzv. Štenclova domu. Je to dobrá a ceněná adresa. Mnozí z klientů dávají přednost tomu, že mohou svůj čas trávit v „ne ryze právnickém prostředí“. V Operu se často odehrávají i různé kulturní a společenské události, členy jsou jak podnikatelé, tak i umělecky založení lidé. Opero nám poskytlo zabezpečenou kancelář – diskrétní, příjemné a bezpečné zázemí pro výkon naší praxe, můžeme ale využívat i prostory společné. Máme rádi umění, architekturu, design, můžeme klientům, kteří se zajímají o umění, poskytovat právní servis i v těchto zajímavých interiérech.

Co vaše kancelář klientům nabízí?

Mečl Legal advokátní kancelář jsem zakládal jako tzv. butikovou advokátní kancelář, vysoce specializovanou na oblast trestního práva, s výrazným akcentem na oblast hospodářské kriminality, kybernetické kriminality, trestnou činnost korporací či trestnou činnost páchanou proti nim a compliance. Zabýváme se také komplexně problematikou zajištění náhrady škody pro poškozené subjekty i obecně oblastní výnosů z trestné činnosti a problematikou praní peněz. Budujeme malý tým schopných inovativního, progresivního myšlení napříč odvětvími práva, což je pro oblast hospodářské kriminality nanejvýš důležité.

Čím jste odlišní od ostatních kanceláří?

Nepochybně se odlišujeme zkušenostmi a záběrem našich aktivit. Zkušenosti jsme nasbírali na všech stupních státního zastupitelství, od okresního po nejvyšší, a to v pozici řadového státního zástupce i v pozici vedoucího státního zástupce. Můžeme se pochlubit zkušenostmi z poradních sborů několika ministrů českých vlád, působením v Radě Justiční Akademie, přednáškovou a akademickou činností pro klienty i studenty práva.

Stanislav Mečl

foto. Tino Kratochvil

Je vaše nabídka něčím netradiční?

Jsou to standardní služby právního zastoupení v trestních věcech a věcech autorských a jiných nehmotných práv, zabýváme se navíc trestněprávními analýzami obchodních vztahů, trestněprávními aspekty due diligence či transakčního poradenství. Máme zkušenosti s criminal compliance, edukací zaměstnanců korporací v této oblasti. Vedle toho se také zabýváme problematikou podmíněných propuštění z výkonu trestů a upuštění od výkonu jeho zbytku. Jedná se o oblast, které se advokátní kanceláře obvykle věnují okrajově, nárazově.

Vybral jste si advokacii pro svou budoucnost už jako student?

Mým původním záměrem bylo stát se soudcem, ale nakonec jsem se o to vlastně nikdy ani nepokusil. Po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy jsem se nechal zlákat nabídkou stát se právním čekatelem Krajského státního zastupitelství v Plzni a nikdy jsem toho nelitoval. Měl jsem báječné školitele doktora Zdeňka Slepičku a bývalého vrchního státního zástupce doktora Augustina Hrbotického. Skvělí odborníci. Z jejich rad a zkušeností čerpám dodnes.

Proč jste se rozhodl otevřít si vlastní advokátní kancelář?

Šel jsem do toho s tím, že bych rád vybudoval něco vlastního, zúročil své velké a mnohovrstevnaté zkušenosti, pokusil se o inovativní přístup k trestnímu právu a o práci advokáta. Neocenitelná pro mne byla více než čtyřletá zkušenost z mezinárodní advokátní kanceláře.

Stanislav Mečl

foto. Tino Kratochvil

Splnila se vaše očekávání?

Myslel jsem, že rozjezd mé vlastní praxe bude pozvolnější, pomalejší. Jsem příjemně překvapen jak zájmem klientů, tak zájmem pro nás pracovat. Pokud jde o zájemce, kteří by se rádi stali členy našeho týmu, věnujeme se jejich výběru poctivě a odpovědně. Potřebujeme vybrat lidi spolehlivé, kooperativní a podnětné, se kterými je „radost pracovat“. A to není tak úplně jednoduché. Pro mne je práce ve vlastní advokátní kanceláři určitě pestřejší a náročnější na čas. Menší tým lidí si musí rozdělit více úkolů. Naprostým základem je spolehlivost, vstřícnost, odbornost.

Čeho si klienti u vás nejvíce cení?

Myslím, že především naší pracovní zkušenosti, hlavně s vysoce specializovanými oblastmi trestního práva a jeho přesahy. Další „plusové body“ získáváme ochotou a schopnostmi najít pro klienta optimální řešení jeho problému, a to i mimo oblast trestního práva. Klientům jsme v některých případech navrhli „byznysové řešení“ jejich problému a takové řešení se nám podařilo dotáhnout do úspěšného konce. Konkrétněji se jednalo o urovnání problému prostředky smluvního práva.

Práci advokátů kdysi zpopularizoval Miloš Kopecký ve filmu Causa králík. Máte i vy svou nezapomenutelnou kauzu, obrátil se na vás někdo s kuriózním přáním?

Kuriózní jsou spíše některé kauzy klientů. Setkáváme se například se stále sofistikovanějšími způsoby, jak podnikatele připravit o jejich zajímavé nemovitosti či výrobní areály prostřednictvím „zajímavě“ pojatých insolvenčních řízení. Jsou to velmi smutné případy, obtížné právně i skutkově, nicméně i tady nacházíme úspěšná řešení.

Stanislav Mečl

foto. Tino Kratochvil

Jak nejlépe vybrat tu „správnou“ advokátní kancelář, jak se vyznat v nabídce?

Nabídka právních služeb je na českém trhu opravdu velká a je z čeho vybírat. Doporučoval bych zajímat se o reference, pověst na trhu, pokud si to situace žádá, nebál bych se ani kooperace více advokátních kanceláří jak na různých věcech daného klienta, tak i na jednom složitějším případu. Rozhodující je ale vedle odborných aspektů také důvěra klienta v konkrétního advokáta.

Chcete v budoucnu své služby rozšiřovat? Jak byste si přál, aby v budoucnu vaše kancelář vypadala?

Rádi bychom patřili k naprosté špičce v těch oborech či oblastech práva, kterým se věnujeme, tedy trestním právu, hospodářské kriminalitě, kybernetické kriminalitě, právu duševního vlastnictví. Tomu také přizpůsobujeme personální i technické podmínky. Chceme patřit mezi inovativní kanceláře, a to jak z pohledu přístupu ke klientům, tak z hlediska interaktivity, využívání IT technologií a podobně.

Co si můžeme představit pod pojmem moderní advokátní kancelář a jaké jsou světové „trendy“ v advokacii?

Podle mého názoru jsou světovým trendem nepochybně právě hlubší specializace kanceláří, větší zapojení IT technologií, a to nejen z pohledu komunikace s klienty, ale také jejich využívání pro potřeby propracovanějších, promyšlenějších analýz a dále maximální možná flexibilita kanceláře.

Máte kontakty se svými kolegy i mimo svou kancelář – vyměňujete si zkušenosti, radíte se, nebo je to „tvrdá konkurence“?

Konkurence na trhu je samozřejmě velká, ale nikoliv taková, aby bránila spolupráci. Pokud si vyhodnotíme, že u případu je žádoucí věc prokonzultovat, kooperujeme s vybranými specialisty jiných kanceláří. Jedná se především o případy z oblasti kybernetické kriminality či některých kauz, které se odvíjejí od správního řízení či jiných typů specifických řízení, např. kauzy fotovoltaických elektráren, kauzy šikanózních či podvodných insolvenčních řízení.

Pokud si to klient přeje, zastupujete ho i v případech, kdy dopředu víte, že nemáte šanci?

Pokud si to klient přeje i přes tuto vědomost, zastupujeme. V některých řízeních je podstatná i možnost minimalizace vzniklých škod či snížení jiných rizik, někdy jde také pocit či potřebu alespoň částečné satisfakce.

Stanislav Mečl

foto. Tino Kratochvil

Co je hlavním pravidlem advokátské etiky, které nesmíte za žádnou cenu porušit? Jak snadno či nesnadno se získává důvěra klientů?

Povinnost mlčenlivosti, diskrétnost, důsledná ochrana zájmů klienta. Takto bych definoval hlavní pravidla. Je ale samozřejmé, že důvěra stojí a padá nejen s pověstí advokáta, ale také s jeho přístupem ke klientovi.

Jak je možné, že je na jeden případ několik právních názorů, je náš právní řád tak benevolentní? Vy sám se podílíte na přípravě nového trestního řádu. Co vám na tom „starém“ nejvíc vadí?

Právní řád je velice komplikovaný a provázaný systém. Někdy se opomenou provázat změny v jednom předpisu s jiným, nebo se nepříliš šťastně vkládají evropské předpisy do českých a je obtížné interpretovat nastalou situaci. Starý trestní řád je přes neustávající a četné novelizace normou poplatnou své době. Navíc byl v mezidobí přijat nový trestní zákoník, a bylo by nanejvýš žádoucí, aby se důsledně provázal se záplatovaným trestním řádem.

Jste spoluzakladatelem SONS. Proč a kdy tato společnost vznikla, komu pomáhá?

Společnost na obranu nespravedlivě stíhaných vznikla jako reakce na stav vyšetřování a náhledu především v kauzách hospodářského charakteru, často také se společenským přesahem. Jde o kauzy, v nichž podle našeho názoru český justiční systém pochybil. Chceme pomoci těm, kterým se v konkrétních řízeních nedostalo spravedlnosti, chceme usilovat o nápravu naprosto zjevných křivd, které mají závažné dopady na život těch, kterých se dotýkají, ale také ovlivňují společenský život, veřejnou správu či správu měst a obcí.

Stanislav Mečl

foto. Tino Kratochvil

Ve své kanceláři se snažíte pomáhat i lidem ve výkonu trestu, případně lidem podmínečně propuštěným. Jak se vám to daří a v čem je největší problém?

Je to jedna z oblastí, na kterou jsme se zaměřili, v níž využíváme mých zkušeností ještě jako náměstka nejvyššího státního zástupce, který měl na starost mimo jiné agendu dozoru státního zastupitelství nad místy, ve kterých dochází k omezování osobní svobody, tedy i věznic. Advokátní kanceláře zpravidla nemívají možnost se těmto otázkám věnovat systematičtěji a s takovou pozorností, jakou si zaslouží. My se o to snažíme a chystáme také například spolupráci se studenty oboru sociální práce na filozofických či jiných fakultách. Potíže souvisejí primárně s omezeními, která pobyt klienta ve vězení provázejí, ale někdy také s nerealistickými očekáváními těchto lidí.

Pracujete jako externista při výuce nových právníků. Jak jsou podle vás připraveni na svou budoucí práci?

Přednáším studentům Právnické fakulty Univerzity Karlovy vybrané aspekty českého trestního procesu a jsem velmi mile překvapen jak jejich zájmem, tak i znalostmi. Proti naší generaci mají výhodu ve větší dostupnosti informací prostřednictvím internetu, v právní praxi některých studentů ještě při studiu, ale také obecně v rostoucím zájmu o obor trestního práva.

 

Děkuji za rozhovor.

Text: Eva Procházková

Korektura textu: Vladana Hallová

Foto: Tino Kratochvil www.tino.cz

Vytvořeno ve spolupráci: LE Hotels Group, hotel Grandior www.le-hotels.cz

Produkce: Michaela Lejsková a Dita Brančíková

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Backstage 6/2018

Backstage fotografie – produkce profesního magazínu Best of realizovaná v hotelu Grandior 19.6.2018

Focené osobnosti:

Roman Šebrle, sportovec a moderátor

Andrea Verešová – modelka

Ing. Jiří Šviga – jednatel společnosti TERINVEST, spol.s.r.o.

Michal Marek – módní návrhář

Produkční tým:

Fotograf: Lenka Hatašová

Make up a styling: Miroslava Česlová

Redakce: Michal Svoboda, Halka Horká

Produkce: Dita brančíková a Michaela Lejsková

Backstage: Tino Kratochvíl, Lenka Žáčková, Dita Brančíková

 

Vytvořeno ve spolupráci: 

LE Hotels Group, hotel Grandior www.le-hotels.cz

BVV www.bvv.cz

Backstage 5/2018

Backstage fotografie – produkce profesního magazínu Best of realizovaná v hotelu Grandior 17.5.2018

Focené osobnosti:

Eva Dcestelo – moderátorka a redaktorka

MUDr. Stanislav Mečl – advokát

Petra Hrůzová  – PČR, preventistka

Martina Valerie Hrubá – PR manažerka

Jana Mrákotová – tisková mluvčí TV Prima

Produkční tým:

Fotograf: Tino Kratochvíl

Make up a styling: Pavel Kortan

Redakce: Lenka Žáčková

Produkce: Dita brančíková a Michaela Lejsková

Backstage: Tino Kratochvíl, Lenka Žáčková, Dita Brančíková

 

Vytvořeno ve spolupráci: 

LE Hotels Group, hotel Grandior www.le-hotels.cz

BVV www.bvv.cz