Petr Malásek – pianista a hudební skladatel

Říká se, že hudba je jen jedna, Petr Malásek se jí věnuje v celé šíři. Není mu cizí hudba klasická, populární, ani filmová či scénická, jeho největší hudební láskou je ale jazz. Jako autor složil hudbu ke dvěma stovkám filmů, televizních či divadelních inscenací, jako klavírista vystupuje v jazzových klubech se svými kamarády ze skupiny František Kop Quartet. V komorních recitálech i na koncertech ve sportovních halách doprovází Lucii Bílou či Martu Kubišovou. Dva roky také působil jako pedagog na konzervatoři, z časových důvodů ale tuto práci opustil. „Nemám rád stereotypy, baví mě improvizovat,“ říká Petr Malásek, jenž je synem slavného klavíristy a skladatele Jiřího Maláska.

Petr Malásek, foto: Robert Vano

foto: Robert Vano

Kdy jste si poprvé všiml klavíru?

Odjakživa byl běžnou součástí naší domácnosti, vnímal jsem ho stejně, jako stůl či skříň. Občas jsem uhodil do kláves, ale nějaké hudební geny ve mně nejspíš byly, protože ta melodie dávala smysl. Měl jsem velmi romantické dětství, bydleli jsme za Prahou, uprostřed lesů. Učil jsem se pohybovat v přírodě, lézt po stromech. Vánoční svátky jsme trávili na horách v chatě Českého hudebního fondu v Krkonoších, kam se sjížděli muzikanti z celé republiky. Tam si mě všiml profesor Pavlík z teplické konzervatoře a domluvil se s rodiči, že mě naučí základům hry na klavír. Byly mi čtyři roky.

Takže to nebyl tatínek, s kým jste začínal?

Táta na to neměl čas. Odjížděl brzy ráno, vracel se pozdě večer. Přestěhovali jsme se do Prahy, až když mi bylo šest let. Byla to pro mě velká změna, neměl jsem tam kamarády, ani babičku s dědou. A začal jsem chodit do hudebky. Pak už to šlo jedno za druhým. Po dokončení základní školy konzervatoř a po ní HAMU, obor skladba. Jako dítě jsem měl jiné plány, chtěl jsem být popelář, fotbalista… No, nakonec jsem skončil jako hudebník. (smích)

Byl jste při hře na klavír pilným žákem?

Zpočátku moc ne. Měl jsem sice přísnou paní učitelku, ale co se cvičení týče, byl jsem lenoch, jako asi každé dítě. Na mé hře to ale moc znát nebylo, asi jsem měl fakt nějaký talent, zvládal jsem to. Za to, co jsem se v té době naučil, vděčím především mamince, která se mnou trpělivě sedávala u piana. V té době už jsem docela úspěšně proplouval různými soutěžemi a říkal jsem si, že být muzikantem je pohodový život. Trémou jsem nikdy netrpěl a je to tak vlastně dodnes. Těším se, ale nijak mě to nesvazuje. Vždycky jsem měl takovou muzikantskou sebedůvěru.

Byla pro vás studia obtížná?

Byla to trochu schizofrenie. Studovala se klasická hudba, jenže já v té době už pošilhával trochu jinam. Psal jsem scénickou hudbu, hrál jsem jazz. Jezdil jsem s kapelami, stal jsem se externím členem Tanečního orchestru Československého rozhlasu, tzv. TOČRu. Hráli v něm samí renomovaní hudebníci, byl jsem šťastný, že mě oslovili, když jim onemocněl pianista. Byla to pro mě skvělá příležitost.

Petr Malásek, foto: Robert Vano

foto: Robert Vano

Zbýval vám vůbec čas na školu?

Své školní povinnosti jsem samozřejmě musel plnit, ve škole se o mých aktivitách vědělo a o to víc sledovali, jak si vedu, jak pracuji. Nic mi neodpustili, nic jsem nedostal zadarmo. Bylo to krušné, tvrdé a hodně náročné, ale zvládl jsem to, i za cenu probdělých nocí. Z té doby mám v sobě dril, naučil jsem se makat, a to se mi později velmi hodilo.

Zažil jste narážky na to, že jste „protekční dítě“? Jak jste se s tím vyrovnal?

Zažil a mrzelo mě to. Zdálo se mi to nespravedlivé, protože jsem nikdy žádné protekce nezneužil, táta by to ani nedovolil. Snažil jsem se dokázat světu, že něco umím, že na sobě pracuji. Když se mi něco povedlo, všichni to brali jako samozřejmost, když ne, odsoudili to jako neschopnost protekčního syna.

Snažil jste se být jiný než táta, odlišit se?

Po tátově smrti jsem dostal spoustu nabídek, abych pokračoval v jeho díle, abych se vydal stejným směrem. Vždy jsem to odmítal, chtěl jsem pracovat jinak, po svém. Udělal jsem jedinou výjimku. Když táta zemřel, měl nedokončenou desku. Byla by škoda, kdyby nevyšla, proto jsem nahrál pianový part do skladby, kterou zbývalo natočit. Nikdy jsem o tom nemluvil, věděli to jen tátovi spolupracovníci. Deska vyšla pod jeho jménem.

Vzpomenete si na nějakou důležitou otcovskou radu?

Vzpomínám na dvě. Táta vždycky říkával: „Chlapče, střez se „esmerald“ – dej si pozor na zpěvačky, tanečnice a herečky.“ Tou radou se sám řídil a jeho manželství bylo šťastné. Já jsem si herečku vzal. (manželkou Petra Maláska je herečka Dana Morávková – pozn. red.) Moje manželství je také šťastné, myslím, že to bylo to nejlepší, co jsem v životě udělal… (smích) A k profesi? Když jsem se rozhodoval, zda pro život zvolit matematiku nebo hudbu, protože oboje mě bavilo, táta mě k hudbě nasměroval slovy, že jako hudebník budu mít jednodušší vojnu. To mě zlomilo…

Zabýváte se hudbou mnoha žánrů…

Ta šíře mě baví. Jeden den hrát v O2 aréně, druhý v klubu, třetí třeba v Konzerthausu ve Vídni. Několik let jsem se živil jako studiový muzikant. To jsme třeba celý den hráli zavření v nahrávacím studiu, střídaly se styly, zpěváci, skladatelé – bigbít, rokenrol, klasika, jazz… Vše muselo být čisté a dokonale zahrané. Svůj ideál jsem našel ve spojení jazzu a klasiky. Když na sobě člověk pracuje třeba v rámci jazzu, otevírá se mu tím hudební cesta kamkoliv. Je jen věcí zkušenosti, vkusu, způsobu hraní, kde trochu ubrat, aby z jazzu bylo rázem country, či něco jiného.

Jakými hudebními uskupeními jste v životě prošel?

Nikdy jsem neměl ambice na sólovou klavírní dráhu, těší mě spolupracovat s kamarády na nějakém společném projektu. V devatenácti letech jsem dostal nabídku do TOČRu, to bylo mé první angažmá. Poté jsme v roce 1985 založili s několika muzikanty studiovou skupinu Horká linka, která hraje dodnes, i když už dávno nejsem její součástí. Před dvaceti osmi lety vzniklo seskupení Jazz Press kvartet. V průběhu let se někteří hudebníci obměnili, ale já, bubeník Pavel „Bady“ Zbořil a saxofonista František Kop jsme zůstali dodnes. Dnes se skupina jmenuje František Kop Quartet, když vystupujeme v jazzových klubech, nebo Skupina Petra Maláska, když doprovázíme Lucii Bílou nebo Martu Kubišovou.

Co vás na hraní v klubech nejvíc baví?

Mám to tam rád, protože tam vzniká blízký kontakt s lidmi, je tam cítit jejich bezprostřední reakce. Scházejí se tam posluchači s velmi podobným hudebním vkusem, přicházejí za hudbou, nikoliv za námi. Bývají to často cizinci, kteří o nás nic nevědí a my je musíme „dostat“. Vlastně začínáme každý den znovu. Je to očistné a člověk tam nikdy nezpychne. Přicházíme si to užít, zahrát si s dobrými lidmi, tedy za zážitkem, nikoliv pro peníze, ty v jazzu nejsou…

Petr Malásek, foto: Robert Vano

foto: Robert Vano

Jako klavírista potřebujete publikum, jako skladatel klid a samotu. Co je vám bližší?

Mně jde právě o tu kombinaci. Já jsem takový „introvertní extrovert“. Když jsem přes den zavřený v pokoji a něco skládám, jdu večer mezi lidi, za kamarády, a je mi fajn. Když jsem naopak dlouho mezi lidmi, jsem trochu nesvůj a vyhledávám samotu. Takže si to pěkně kombinuju, kompenzuju, a to mě moc baví. Jsou samozřejmě období, kdy je potřeba dokončit nějakou větší práci, takže jsem stoprocentní skladatel, pak zas přijde koncertní šňůra a já se stávám „na plný úvazek“ hráčem, řidičem, účetním, manažerem – co je potřeba. To je ten muzikantský život.

Kolik času musí zkušený klavírista věnovat cvičení?

Snažím se, aby to byla nejméně hodina denně, ale často víc. Mám svůj ustálený způsob. Začínám stupnicemi, etudami, pak přijde na řadu většinou Bach, poté jazz… Někdy mám méně času, někdy se mi do něčeho nechce, ale bývá to hodně podobné. Když mám něco prezentovat před lidmi, musím si být jistý, že to zvládnu zahrát dokonale. Říká se, že když člověk necvičí jeden den, pozná to jen on sám, když dva dny, pozná to manželka, a když týden, poznají to všichni. Často si místo knihy vezmu do ruky partituru, hudbu si pustím do sluchátek a učím se od „mistrů“. Mohu klidně poslouchat několikrát totéž, vždycky v tom najdu něco nového, je to takový hezký svět…

Jste jako skladatel schopen skládat hudbu na požádání, nebo jen když „máte náladu“?

Spousta věcí mě napadá třeba při jízdě na kole, při procházce, v autě. Hudba je abstraktní věc, nevymýšlím rovnou tóny, nejdřív je třeba promyslet koncepci, klíč k uchopení úkolu. U scénické hudby vidíte film a máte víc možností, jakou melodií ho doprovodit, kde jít s příběhem, kde jít proti němu. A potom, když už víte kudy, sednout ke klavíru a „vyplnit notami“ úseky děje, je už ta menší práce. Bylo by hezké skládat podle nálady, respektovat své pocity, ale většinou vám to termíny nedovolí, není na to čas. Časem jsem zjistil, že není nutné vždycky něco zažít, aby člověk mohl složit hezkou melodii.

Petr Malásek, foto: Robert Vano

foto: Robert Vano

Skládání hudby k filmům je ve vaší skladatelské práci vaším „hlavním oborem“?

Zatím ano. Složil jsem hudbu už zhruba ke dvěma stovkám titulů – filmů či divadelních her. Je to tak 6–8 titulů ročně. Jsou režiséři, kteří mají o hudbě konkrétní představu, ale i takoví, kteří mi dávají naprostou volnost a vyberou si třeba ze dvou nabízených variant. Na moc dlouhé rozmýšlení to většinou není, když je natočený film, kompletní hudba musí být tak za 3 týdny hotová. Baví mě, že moje hudba má možnost film dotáhnout, dodat mu nový pohled, novou interpretaci, i když samozřejmě vím, že hudba zmizí spolu se zmizením filmu.

Používáte ke své práci počítač?

Jsem z takové „přelomové generace“, která v průběhu života zažila obrovský posun v informačních technologiích. Dnes už si nedovedu představit, že jsem si ve filmové střižně se stopkami v ruce zapisoval úseky filmu a musel si zapamatovat nálady, děj. Počítače tuhle práci náramně usnadňují, na druhou stranu je to jen stroj. Nápad, vizi, to za vás neudělá. Pomůže při rozepisování not, ale skládání hudby mi jde lépe s papírem, tužkou a gumou…

Máte jako interpret rád improvizaci, nebo se raději držíte přesných plánů?

Doprovázel jsem léta na klavír paní Hanu Hegerovou a ta mě improvizaci naučila. Měla svůj koncert perfektně postavený, byly tam jakési neměnné opěrné body, a všechno ostatní se mohlo měnit podle nálady, okolností. To bylo bezvadné, vlastně co koncert, to originál. Nové verze vznikají mnohdy i tím, že zpěváci něco zapomenou, přeskočí, a mou ctižádostí je zaimprovizovat tak, aby si toho nikdo nevšiml. Vznikají nové, vtipné věci a někdy jsme byli sami překvapeni, kam to „došlo“.

Petr Malásek, foto: Robert Vano

foto: Robert Vano

Co vás paní Hegerová ještě naučila?

Začínal jsem u ní, když mi bylo 26 let, nějaké zkušenosti už jsem měl. Přesto právě ona byla pro můj profesní život úplně zásadním člověkem, kterého jsem potkal. Naučila mě, jak se staví dramaturgie koncertu, aby lidé odcházeli nadšeni, naučila mě jednat s pořadateli, s technikou. Byla to pro mne velká škola a jsem vděčný, že jsem paní Hegerovou mohl zblízka pozorovat při práci. Byla dokonalý profesionál. Dodnes máme krásný vztah, a i když se rozhodla svou pěveckou kariéru ukončit, občas ji doma s kapelou „přepadneme“ a bývají to krásné a nezapomenutelné chvíle.

V současné době doprovázíte Lucii Bílou a Martu Kubišovou, což jsou dvě naprosto odlišné osobnosti. Není to pro vás komplikace?

Každá z nich je samozřejmě v civilu úplně jiná, ale jejich muzika je překvapivě podobná. Když zpívají šansony, je to pro mne téměř stejné. V komorních vystoupeních velký rozdíl mezi nimi není a vždycky je to krásný zážitek. Samozřejmě jiné je to u megakoncertů Lucie Bílé, kde se na přípravách podílí kolem tří set lidí, dokonale sehraných profesionálů, kde všechno musí perfektně „klapnout“. To je pro mě výjimečný pohled na projekt, kterých se běžně nezúčastňuji.

Petr Malásek, foto: Robert Vano

foto: Robert Vano

Jdete svým úkolům naproti, vyhledáváte je, nebo spíše čekáte, až vás někdo osloví?

Úkolům jdete naproti tím, jak se vyrovnáte s úkolem předchozím. Když něco pokazíte, může se stát, že další nabídka už nepřijde. To si člověk musí dobře hlídat a to je také další pravidlo, které mě paní Hegerová naučila. Ať hraju v koncertním sále pro několik stovek diváků, či pro pár lidí v klubu, ať skládám hudbu k filmovému trháku nebo pro ochotníky, vždycky to dělám naplno, tak, jak nejlépe dovedu. Málokdy jsem se z nějakého úkolu omluvil a bylo mezi nimi i několik takových, u nichž vůbec nebylo jisté, jak to celé dopadne.

Vaše manželka je nejen herečkou, ale i choreografkou, potkali jste se pracovně při nějakém projektu, na který rádi vzpomínáte?

S manželkou jsme spolupracovali na několika divadelních představeních, nejraději vzpomínáme na baletní pohádku Čertoviny, kterou jsme spolu dělali pro Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Zkoušelo se v době, kdy byly synovi asi čtyři měsíce. Dana ho brávala s sebou do divadla, kde ho vždycky někdo povozil v kočárku, já jsem doma skládal hudbu. Říkali jsme si, jak by bylo krásné, kdyby se představení hrálo ještě v době, až syn povyroste a bude mít z toho rozum. Naše přání se splnilo, představení se hrálo ještě asi devět let a Péťa ho viděl mnohokrát.

Co vás ještě kromě hudby baví dělat ve volném čase?

Hudba není jen můj koníček, hudba je jedna z důležitých součástí mého života. Kromě ní tam patří i má rodina. Miluji čas strávený s nimi. Pořád jsme někde rozběhaní, takže když se sejdeme, užíváme si to. Snažíme se někam vyjet, něco zajímavého zažít. Jinak také rád chodím na houby, jezdím na kole, na motorce cestou necestou, ale moc času mi na to nezbývá, takže je to pro mě svátek.

Na co se v budoucnu těšíte?

Čím jsem starší, tím více se mé plány týkají mimo jiné klasické hudby, je to takový můj návrat do „hlubších vod“. Stála na začátku mé kariéry, pak jsem ji trochu opustil. Snad nedostatkem zkušeností, kvůli lákadlům, která mě čekají. Teď zjišťuji, že v těch jednodušších formách jsem už všechno řekl, začínám si stavět úkoly výš. Pokorně se vracím ke kořenům, k vážné hudbě. Mám rozpracovaný smyčcový kvartet, houslový koncert, věřím, že je dokončím a v budoucnu k nim ještě něco přidám.

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Eva Procházková

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Backstage: http://www.ibestof.cz/zajimavosti/backstage-4-2015.html

Oblečení, doplňky a obuv: Pánské obleky BANDI www.bandi.cz

Korektura textu: Vladana Hallová

Publisher: Michaela Lejsková

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Backstage 3/2016

Backstage fotografie – Designhotel Elephant a Hotel Grandior Prague – produkce profesního magazínu Best of focená 29. března 2016

 

 

 

 

 

Focené osobnosti: 

Roman Šebrle – desetibojař, moderátor zpravodajství

 Petr Novák – fotograf

Pavel Vacek – obchodní ředitel a člen představenstva Annovino Lednice

Produkční tým:

Fotograf: Robert Vano www.robertvano.cz

Asistent fotografa: Vojta Vinduška

Produkce: Michaela Lejsková

Backstage: Michaela Lejsková

 

Vytvořeno ve spolupráci:  

Annovino Lednice  Valtické podzemí www.valtickepodzemi.cz

Designhotel Elephant Prague www.hotel-elephant.cz 

Grandior Hotel Prague www.hotel-grandior.cz 

Le Hotels Group www.le-hotels.cz

Oblečení, doplňky a obuv:  Pánské obleky BANDI www.bandi.cz 

Jitka Spoustová Staňková – manažerka PR společnosti NIKON

Původní profesí technická překladatelka v Českých aeroliniích přešla k marketingu a později do oblasti IT technologií. Ve společnosti Nikon začínala na pozici obchodního zástupce a měla na starost nové digitální produkty, později působila v předváděcím centru a školila prodejce, pak následovala pozice v marketingu a nakonec v PR. Dá se říct, že prošla v Nikonu tolik pozic, že firmu dokonale zná. A to je základ pro práci s médii, kdy se člověk na této pozici musí dokonale orientovat ve svém prostředí.

Nikon

 

Volba vaší profesní realizace není náhodná, protože jak vím, sama se aktivně věnujete fotografování. Kdy a jak jste prožívala svůj vstup do společnosti Nikon?

Já sama aktivně nefotím, já se jen snažím fotit, ale moc mi to nejde. Mám pocit, že k tomu, abych byla kreativní, bych potřebovala mít prázdnou hlavu a ne aby se mi v ní neustále honily nějaké termíny, úkoly a nápady, týkající se mé práce. Můj tatínek byl nadšený fotoamatér, takže jsem s fotografií vyrůstala. K práci v Nikonu jsem tedy cíleně nesměřovala, ale byla to nádherná náhoda, za kterou jsem vděčná.

Jaké jsou předpoklady pro tuto práci a komu byste ji rozhodně doporučila?

Já si myslím, že nejsem typický „píárový“ pracovník, nevím, jestli mohu rozdávat rady. Je fajn, jestliže je člověk komunikativní, je rád mezi lidmi, nedělá mu potíže občas něco napsat, je kreativní a dokáže svoje nápady uvést do praxe. Taky by měl být pozitivně smýšlející a hlavně se dvakrát rozmyslet, než něco vypustí z úst. Měl by být loajální k firmě a to by neměla být jen fráze, ale měl by to sám vnitřně cítit, aby mu to ostatní věřili. Já bych asi nemohla dělat svoji práci pro firmu, o jejíchž kvalitách nebo jejích produktech bych nebyla skutečně přesvědčená. Práci v PR doporučuji každému, kdo se v tomto popisu našel. Když jsem byla malá a ve škole se nás ptali, čím chceme být, a já to nevěděla, tak jsem to obcházela popisem, že bych chtěla pracovat mezi lidmi, komunikovat s nimi a hodně cestovat. V tu dobu jsem vůbec netušila, co to je public relations, ale když o tom tak přemýšlím, tak se moje přání vlastně vyplnilo.

Řekla byste, že u produktového PR je zásadní mít k produktu vlastní vztah?

Rozhodně to práci hodně zjednoduší a jak už jsem řekla, jste přesvědčivější, protože tomu, co děláte, věříte.

Jitka Spoustová Staňková

Jaké máte zásady při spolupráci s novináři a jak si udržujete tyto dobré vztahy?

Nelžu, neslibuju, co nemůžu splnit, snažím se být milá a korektní. Nejen v práci, ale i v životě platí to, jak se chováte k druhým, tak se oni chovají k vám. Myslím, že mi to tak vychází i ve vztahu s novináři.

Byla jste z chování některých novinářů rozčarovaná či zklamaná?

Ne, nikdy.

S kým nejčastěji konzultujete své nápady?

Nejčastěji se svou dcerou Magdalénou, která studuje marketing a sama má na svůj věk úžasné zkušenosti, přehled a spoustu dobrých nápadů a pak s kolegy v práci nebo v PR agentuře.

Nakolik máte vlastní prostor pro tvůrčí práci a nakolik je spíš striktně daná?

Pravidla komunikace jsou daná. Tím spíš, že zastupujeme velkou nadnárodní společnost. Z centrály dostáváme také spoustu zajímavých materiálů, které se dají použít v lokální komunikaci. Jedná se především o články nebo průzkumy na fotografická témata, které se dají ještě dále rozvíjet a navazovat na ně.

Nikon

Jakých pravidel a zásad se v práci držíte?

Mám ráda přesnost, poctivost, férový přístup, nebo, chcete-li, pravdomluvnost. Cením si přátelského prostředí, které panuje mezi mnou a kolegy.

Patříte k lidem, kteří si svoji práci nosí domů?

Ano, nosím. U nás Nikonem žijeme. Není dne, kdybychom se o něm nebavili. Ale protože mě práce pro Nikon baví, tak to je výhradně v tom pozitivním slova smyslu. Od mého muže si ráda nechám vysvětlit některé technické záležitosti, s dcerou si povídáme o aktivitách, které by se daly realizovat. Na dovolenou všichni vyrazíme s Nikonem na krku a vlastně v celé naší i širší rodině jsou výhradně fotoaparáty značky Nikon. Moji příbuzní mi hlásí, kdy viděli Nikon v časopise, ve filmu nebo v reklamě. Jsem postižená a nakazila jsem i ostatní. (úsměv) Ale občas je potřeba vzít si práci domů i fyzicky a dokončit to, co se v pracovní době nestihlo, nebo to zkrátka nešlo v rušné kanceláři vytvořit.

Fotografem se člověk nerodí. Jakou cestu byste doporučila lidem, kteří mají zájem velmi dobře fotit pro svůj volný čas a naopak těm, kteří touží rozjet dráhu profesionálního fotografa?

Fotografem se člověk sice nerodí, ale může se narodit s talentem vidět svět kolem nás skrz hledáček fotoaparátu a to je pro fotografa moc důležité. Ten, kdo se chce fotografování věnovat profesionálně, se bez talentu neobejde. Samozřejmě že se k tomu ještě musí naučit řemeslu fotografie. Kdo se spokojí s tím, že fotografování bude jen jeho koníčkem, ten se může mnohému naučit ve fotografických kurzech, které mimo jiné pořádá i Nikon škola. Základem je naučit se dobře ovládat svůj fotoaparát. Nespokojit se s tím, že se na něm nastaví automat, je důležité naučit se využívat potenciál fotoaparátu na maximum. A pak se může věnovat konkrétnímu typu fotografie, která je mu nejbližší – portrét, krajina nebo třeba makro. V takovém případě může opět využít nabídku kurzů, kde se od zkušených fotografů dozví základní principy, rady a tipy a prakticky si danou disciplínu vyzkouší.

Nikon

Společnost Nikon patří k velmi pokrokovým. Které zásadní inovace představila za poslední roky a na které se zákazník může těšit v blízké době?

Já bych se jen chtěla pozastavit nad tím, jakou cestu urazil Nikon za posledních 20 let. Já ve svých začátcích u firmy pamatuji úplně první kompaktní digitální fotoaparát Nikon pro běžného uživatele – Coolpix 100, který byl ohlášen v roce 1996. Měl rozlišení 0,3 milionu pixelů a výsledný snímek měl velikost 512 x 480 obrazových bodů. Snímky z tohoto fotoaparátu byly vhodné maximálně pro web nebo maličkou fotografii. Dnešní kompaktní fotoaparáty mají rozlišení kolem 20 milionů pixelů, snímek má velikost 5 152 × 3 864 obrazových bodů a vytisknete ho třeba na A3. I základní fotoaparáty jsou vybavené kvalitní optikou s neuvěřitelným přiblížením. Například Coolpix P900 je náš fotoaparát s největším rozsahem zoomu, který je neuvěřitelných 24—2 000 mm. Ve fotoaparátech máme zabudované GPS pro záznam geografické polohy, Wi-Fi pro komunikaci s chytrými zařízeními, možnosti zaznamenávat video v kvalitě 4K UHD.

Nikon

Na co se mohou těšit zákazníci u letošních modelů?

Všechny nové fotoaparáty, které přijdou na trh v letošním roce, budou vybaveny novým typem připojení SnapBridge, které umožňuje bezdrátové propojení s chytrými zařízeními pomocí technologie Bluetooth Low Energy. Aplikace SnapBridge umožňuje permanentní a okamžitý přenos snímků z fotoaparátu přímo do chytrého telefonu nebo tabletu bez nutnosti tento proces aktivovat. Toto všechno jsou technologie, kterými jsou vybaveny i běžné kompaktní fotoaparáty. Pokud se podíváme na profesionální techniku, tak tady vidíme, že vývoj směřuje k co nejrychlejšímu a nejpřesnějšímu autofokusu, k dosažení co největšího odstupu signálu od šumu, aby bylo možné pořizovat co nejkvalitnější fotografie za minimálních světelných podmínek. Na jaře by se na trhu měla objevit nová profesionální plnoformátová zrcadlovka Nikon D5, která bude nepostradatelným nástrojem sportovních fotografů nejen na letní olympiádě v Brazílii. Převážně nadšení fotografové přírody se konečně dočkali nejvyššího modelu v kategorii DX fotoaparátů. Je jím fotoaparát Nikon D500, který je vybaven stejnými technologiemi jako profesionální D5. A nakonec bych zmínila takovou technologickou třešničku na Nikon dortu, kterou je malá akční videokamera Key Mission 360, která je schopná snímat video v úhlu 360° ve formátu 4K.

Nikon

Jak byste charakterizovala profil společnosti Nikon?

Napadají mě slova jako moderní, dynamická, inovativní, ale zároveň firma s opravdu dlouhou tradicí v oblasti optoelektroniky. Protože jsem součástí divize Imaging, která vyrábí a dodává na trh fotoaparáty, příslušenství a sportovní optiku, tak bych se zaměřila hlavně na ni. Nikon desítky let vybavuje profesionální fotografy technikou, která jim umožňuje odvádět špičkovou práci. Nám amatérům přináší možnost zaznamenávat běh života kolem nás, jen tak pro radost sobě a druhým. Produkty a technologie Nikon jsou opravdu úžasné. A já si na toto vzpomenu vždy, když v různých diskuzích na českých webech objevím hloupou nekonstruktivní kritiku některých lidí – co se nepovedlo, co se mělo udělat nějak jinak, co výrobce nedomyslel a podobně. Je mi to moc líto a vždy si snažím toho člověka představit ve skutečnosti. Kým je, co dělá, čeho v životě dosáhl. Já vím, že nemůžeme být všichni špičkovými konstruktéry, vynálezci nebo designéry, ale o to víc bychom si měli vážit lidského umu, který je vložený do každého jednotlivého kousku Nikonu. Tak to vnímám já a nejen u Nikonu, ale obecně. Je jednoduché kritizovat a hodnotit, ale kdo z nás by dokázal něco takového vymyslet, vyrobit, uvést na trh.

Nikon

Kam sahá historie společnosti Nikon?

Do roku 1917, kdy spojením tří malých optických firem v Tokiu vznikla společnost Nippon Kogaku Kogyo. V počátcích své existence vyráběla teleskopy, dalekohledy, mikroskopy a jiné drobné optické vybavení. Je zajímavé, že nejdříve spatřil světlo světa objektiv. To bylo v roce 1933 a tím prvním objektivem byl Aero-Nikkor vyrobený pro potřeby snímání leteckých map armádou. Teprve v roce 1948 se na trh dostává první fotoaparát Nikon I spolu se základní sadou objektivů. Od počátku své existence až dodnes společnost Nikon vyprodukovala více než 95 milionů kusů objektivů.

Jaké projekty má Nikon na svém kontě v rámci výstav?

Zastoupení společnosti Nikon v České republice provozuje vlastní galerii v Praze na Malé Straně. Galerie Nikon Photo Gallery vystavuje především práce fotografů používajících právě techniku Nikon. V galerii proběhla od jejího založení celá řada zajímavých výstav. Z těch loňských bych mohla jmenovat například výstavu fotografií Vladimíra Železného Svět, který měl zmizet. Ano, jedná se o bývalého ředitele televize Nova, tak ho alespoň všichni známe, ale málokdo o něm ví, že je vynikající fotograf a že se fotografií zabývá více než 57 let. Soubor vystavených fotografií dokumentoval život zejména ortodoxních židovských komunit. Lehčí téma nám odkryla Lenka Hatašová výstavou V jiném světle. Lenčiny fotografie přinesly jiný pohled na známé tváře herců, zpěváků, moderátorů. Osobnosti tak lehce poodhalily cosi ze svého soukromí. Tato výstava by měla být k vidění od konce února také v Galerii U Hanáka v Prostějově. Od 25. února je možné v Nikon Photo Gallery navštívit výstavu fotografií Vojtěcha Vlka TranSpiRituals. Vystavené černobílé fotografie mapují spiritualitu a rituály napříč náboženstvími. Galerie je úžasným místem pro setkávání lidí, kteří milují fotografii, je možné zde jen tak posedět v příjemném prostředí, prohlédnout si nejen fotografie na stěnách, ale i fotografické knihy, které jsou návštěvníkům k dispozici, navštívit besedu s autorem vystavených fotografií, nebo absolvovat kurz již zmíněné Nikon školy.

Nikon

Zapojujete se také do dobročinných aktivit? Jakým způsobem?

Samozřejmě. Nikon již několik let organizuje fotografickou soutěž s charitativním posláním „Nikon kalendář – moje srdeční záležitost“. Ze soutěžních fotografií porota vybírá 50 semifinálových, které se stanou součástí výstavy právě v Nikon Photo Gallery a z této padesátky 12 nejlepších snímků, které ozdobí kalendář na následující rok. Kalendář je vydáván v počtu pouhých 111 kusů a je opravdu výpravný. Během slavnostního večera je kalendář pokřtěn a soutěžní fotografie jsou nabídnuty do dražby. Finanční prostředky získané během večera jsou každým rokem věnovány na předem vybraný charitativní projekt nebo nadaci. Ten letošní kalendář přispěl částkou 319 000 Kč Domovu pro zrakově postižené Palata na úhradu nákladů spojených s obnovou orientačního systému pro slabozraké a nevidomé v prostorách tohoto zařízení. Během všech sedmi ročníků této soutěže se nám díky účastníkům soutěže a štědrým dražitelům podařilo získat celkem 1 509 000 Kč.

Co nejlepšího vám přinesla vaše práce?

Setkání s celou řadou velice zajímavých a příjemných lidí. A také mě naučila dívat se jinak třeba na mraky na obloze.

Děkuji za rozhovor.

 

 

Text: Michaela Lejsková

Foto: archiv společnosti Nikon

Oficiální stránky Nikon: www.nikon.cz

Korektura textu: Vladana Hallová

Produkce: Michaela Lejsková a Vlaďka Svobodová (agentura Guideline s.r.o.)

Publisher: Magazín Best of www.ibestof.cz

David Uličník – muzikálový zpěvák, vokalista a herec

„Hudba musí být uměleckým přetvořením lidské řeči v jejích nejjemnějších odstínech.“ To říkal Modest Petrovič Musorgskij a dala by se tak zjednodušeně popsat i práce Davida Uličníka, kterého lidé znají zejména jako muzikálového herce. V současné době ho můžete vidět především v divadle Hybernia. Nicméně není to jen o tom. Svůj aktuální koncertní program IN CONCERTO nastudoval se skladatelem a multiinstrumentalistou Jiřím Škorpíkem. Kromě toho je též členem nepřehlédnutelného vokálního uskupení 4TET.

Foto: Robert Vano

Jaké povahové vlastnosti by podle vás měl mít dobrý hudebník?

Úplně stejné, jako každý jiný „dobrý“ člověk. Muzikant je přece jenom člověk.

 

Co byste sám sobě „do vínku“ přidal, či co naopak odebral?

Nad tím jsem nikdy nepřemýšlel. Snažím se žít s tím, co jsem a kdo jsem.

 

Kdy získala hlavní roli ve vašem životě hudba?

Hudba měla v mém životě vždy své výsostné místo, nicméně hlavní roli získala až ve chvíli, kdy jsem se jí začal živit a tedy se jí mohl věnovat naplno a profesionálně.

 

Pracoval jste ale i jako popelář či ošetřovatel, jak na toto období vzpomínáte?

V mládí jsem si vyzkoušel mnoho různých profesí, některé jen jako brigády, ale na tom není nic výjimečného. Ano, zkoušel jsem si vydělávat, jak to šlo a popelář byl pouze jednou z těch prvních brigád ještě v „teenagerovském“ věku. Těch profesí bylo ale mnohem víc. Maloval jsem byty, prodával autodíly, pletl košíky a ošatky na chleba, rozvážel suroviny po pekárnách, pracoval jako ošetřovatel v nemocnici… Vzpomínám na ta léta rád, byly to krásné a bezstarostné časy, kdy člověk přirozeně cítí, že toho pro spokojený život mnoho nepotřebuje a štěstí nehledá v majetku, slávě ani moci.

 

A jak tedy vzpomínáte na zlom, kdy jste se začal živit hudbou?

To období bych nazval jednoduše – euforie! Psal se rok 1996 a já získal menší roli v muzikálu Vlasy. Během měsíce jsem ukončil pracovní proces ve slibně se rozjíždějící firmě v Kroměříži, přestěhoval se do Prahy a cítil se jako král. Tenkrát nás přišlo do Prahy za muzikálem Vlasy velké množství a byl to opravdu silný „cast“. Musím říct, že všichni jsme prožívali úžasné časy plné radosti, očekávání, nadějí. Financí mnoho nebylo a většina z nás měla často hodně hluboko do kapsy, ale to nám naši euforii nedokázalo pokazit. Naplňoval nás pocit, že teď už se nám bude žít skvěle, můžeme jít za svým snem, že naše země směřuje vstříc skvělým zítřkům a nic špatného se už nemůže stát…

Foto: Robert Vano

Začal jste chodit na hodiny zpěvu na konzervatoř, co vám to dalo?

Nazval bych to asi procitnutí! Až teprve tam jsem pochopil, co je to skutečná pěvecká práce, co obnáší věnovat se zpěvu na profesionální úrovni. Do té doby jsem ke zpívání přistupoval jen s nadšením a velmi amatérsky.

 

Myslíte si tedy, že je nutné trénovat hlas pod odborným vedením?

To je stejné, jako byste se ptala třeba profesionálního gymnasty, jestli je nutné trénovat pod vedením trenéra. Samozřejmě je to nutné! Hlasivky jsou svaly a je třeba jim věnovat pravidelnou a plnou péči pod vedením trenéra, kouče, pedagoga… V naší zemi stále ještě nejsou kritéria tak přísná, jako na Západě. U nás se pěvecká profese stále bere dost na lehkou váhu a stále se jí živí lidé s přístupem i výsledky amatérů a prochází jim to. I to se však pomalu zlepšuje a jednou i zde bude profesionální přístup nutností.

Foto: Robert Vano

Jak tedy obecně o svůj hlas pečujete?

Jak jsem říkal, hlasivky jsou svaly a ty potřebují pravidelný trénink pod zkušeným vedením, ovšem potřebují také relaxaci, dostatek spánku a veškeré další sounáležitosti skrývající se pod odborným pojmem „hlasová hygiena“. Obecně platí, že čím vyšší hlas, tím větší péči je třeba mu věnovat.

 

Pohybujete se mezi různými hudebními styly, v čem vnímáte svůj největší potenciál?

Svůj největší potenciál má každý člověk sám v sobě, bez ohledu na to, jakému oboru se věnuje. Tedy i já vidím svůj největší potenciál sám v sobě, ve svém myšlení.

 

A co si nejvíce užíváte?

Prožívám život plný změn, zvratů, barev a prožitků. Líbí se mi, a tedy mohu odpovědět jednoduše: „Nejvíc si užívám život.“

 

Byl jste několikrát nominován na cenu Thálie, co to pro vás znamená?

Ceny Thálie slouží k ohodnocení a ocenění práce jednotlivce, souboru i divadla a pochopitelně také k jejich zviditelnění a stejně je vnímám i já. Samozřejmě jsem velmi potěšen, že mou práci komise Thálií vnímá a již několikrát ji ocenila nominací. To je velmi milá a dobrá motivace k další práci.

Foto: Robert Vano

Během krátké doby jste účinkoval v těch nejvýznamnějších dílech Leonarda Bernsteina u nás i v zahraničí. Jak k tomu došlo?

Genius loci…? Asi při mně stála štěstěna a já byl ve správný čas na správných místech.

 

Co pro vás po tom všem Leonard Bernstein znamená?

Pro mě je to největší hudební génius dvacátého století.

 

Která z těchto rolí pro vás byla nejzásadnější?

Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Každá role mi něco nového dala, něčemu novému naučila, přinesla poznání. Když jsme studovali Mši, prvně jsem spolupracoval s dirigentem, sbormistrem a se zpěváky ze zahraničí a poznal opravdu špičkový přístup k naší profesi. Mši jsem si následně zahrál ještě několikrát a vždy to byl obrovský zážitek. Tony ve West Side Story byl pro mě velkou výzvou pěveckou a hlavně hereckou a dal mi hodně zabrat. V roli Candida v groteskní opeře Candide jsem byl poprvé postaven před úkol uzpívat velkou roli bez mikrofonu a rovnou ve Státní opeře Praha. To byla asi ta největší výzva.

Foto: Robert Vano

Je pravdou, že Bernsteinovu Mši si letos opět zahrajete?

Je to tak a já z toho mám velkou radost. Právě pracujeme na novém nastudování tohoto nádherného hudebně-scénického díla a letos nás čeká přibližně deset vystoupení s Vojtou Dykem v hlavní roli celebranta. Moc se na to těším!

 

Jakým způsobem se obecně k rolím nejčastěji dostáváte?

Stejně jako většina lidí – přes konkurzy. Jinou cestu neznám.

 

Jak se připravujete na konkurzy?

Vzhledem k mému pravidelnému tréninku nijak zvlášť. Jde hlavně o udržení psychické rovnováhy, zachování klidu. Udržet nervy, to je nejdůležitější na každém konkurzu, protože obecně platí, že nikdy to není úplně pohodová záležitost.

 

Co je pro vás stimulem pro přijetí role?

Máte na mysli, co je pro mě rozhodující, jestli roli přijmu, nebo ne? Musí mě něčím oslovit – příběhem, hudbou, vývojem a charakterem postavy… Něco mě musí zaujmout, vzít za srdce.

Foto: Robert Vano

Jakou roli sehrává ve vaší práci tréma?

Trému prožíval a prožívá asi každý. Myslím, že nejdůležitější je, naučit se s ní žít a pracovat, prostě ji přijmout jako součást pracovního života. Tréma nemusí být špatným průvodcem, pokud vás „nastartuje“, rozproudí adrenalin a zbystří všechny smysly. Pokud však tréma člověka zcela paralyzuje, což jsem pochopitelně také zažil, je to moc špatné a zničí vše. Pak ze sebe nedostanete ani padesát procent toho, co umíte, a výsledek je tudíž katastrofální.

 

Vnímáte svou profesi více jako zábavu, nebo jako náročnou práci?

Má profese mě stále baví a stále mi přináší radost, což je pro mne velmi důležité, nicméně musím přiznat, že chvílemi je to docela tvrdá a náročná práce.

 

Nakolik máte v muzikálech prostor pro improvizaci nebo pro promítání své osobnosti či postoje do postavy?

Divadlo je věc domluvená a obzvláště hudební divadlo má svou přesnou formu, která je do značné míry dána formou hudební a hudebním aranžmá. Vlastě by se dalo říct, že mnoho prostoru pro improvizaci zde není a já se vždy snažím držet formy, která mi byla dána autory. Tedy do improvizace se zde rozhodně nepouštím. Prostor je pouze v uchopení postavy a já se samozřejmě snažím vždy přinést něco ze sebe.

 

Dokázal byste v muzikálu spolupracovat i s kolegy, kteří by vám vůbec nesedli?

Samozřejmě i to se člověku v divadle přihodí. Pokud je ale profesionál, dokáže se nad osobní záležitosti přenést i v zákulisí divadla, o jevišti ani nemluvě…

 

Dá se podle vás dělat hudba pro peníze?

Ano dá, úplně stejně, jako každý jiný obor. Koneckonců mnoho jedinců nám to dnes a denně dokazuje v médiích, byť se tváří velmi „zasvěceně“.

Foto: Robert Vano

V počátcích své kariéry jste prožíval euforii. Jak je tomu dnes?

Dnes už jsem trochu starší, věci prožívám jinak. (smích)

 

Jste sám na sebe přísný?

V určitých fázích svého pěveckého života jsem na sebe byl přísný až příliš, což se ne vždy ukázalo být správné. Dnes už na sebe tolik nenakládám a snažím se taky žít „normální“ život.

 

Která muzikálová role pro vás obecně byla tou nejvýznamnější a proč?

Mou nejzásadnější rolí byl určitě Jean Valjean. S ním jsem na jevišti prožil ty nejkrásnější a nejsilnější momenty. Bylo to od prvního konkurzu až po poslední derniéru neopakovatelné a kouzelné dobrodružství. Ta postava mi přinesla obrovskou spoustu radosti, prožitků a vnitřní krásy a já si toho nesmírně cením a vážím. Krásných rolí mám za sebou mnoho, ať už to byl Tony, Candide, John v Miss Saigon, žalobce Tinvil v Antoinettě, to jsou všechno nádherné role, ale nevím, jestli se to soužití s Valjeanem dá někdy překonat.

Foto: Robert Vano

Jakým způsobem byste popsal pocity, když vstoupíte na pódium?

Je to ta chvilka soustředění a elektrizujícího napětí, jako když hokejista čeká na vhazování.

 

Jak se cítíte v rovině populární hudby?

Jako Neználek na měsíci…

 

A co pro vás znamená opera?

Opera je pro mne jako hora, na kterou jsem se vydal, ale na její vrchol nevystoupal. Když jsem se rozhodl z rozumových pohnutek sestoupit, cítil jsem velké zklamání a hořkou pachuť prohry. Časem se mi naštěstí podařilo oné pachuti zbavit a ocenit správnost svého rozhodnutí. Dnes se na tu horu obdivně dívám s klidem v srdci.

 

Máte nějakou vysněnou roli?

Mám, ale ta nesouvisí s mou prací. Rád bych hrál dobrou roli ve svém vlastním životě až do závěrečné opony.

 

Velkou částí vaší kariéry je 4TET. Co pro vás tato spolupráce znamená?

4TET je vlajkovou lodí, která mi dává možnost podnikat průzkumné cesty, výpady, výlety do jiných světů a vždy se mám kam vrátit. Je jako domovský přístav, kam se vždy rád vracím a vím, že tady jsem doma v bezpečí.

Foto: Robert Vano

Jak vznikají nápady na vystoupení s 4TET?

Pokud mluvíme o jevištních nápadech, ty vznikají velice spontánně, většinou na zkouškách. Hudební nápady pochopitelně tvoří Jirka Škorpík sám, ve své domácí dílně, a jsou to hlavně jeho vize, nápady a představy. Tady žádný prostor pro improvizace není, vše je pevně dáno a psáno.

 

Co myslíte, že stojí za vaším úspěchem?

Za úspěchem 4TET stojí mnoho různých okolností. Na začátku to byla především síla osobnosti Jiřího Korna, který se za 4TET plně postavil, ale to by bylo málo bez geniálního aranžmá Jiřího Škorpíka. Určitě zde hraje velkou roli i fakt, že naše hlasy spolu souzní a v neposlední řadě i to, že jsme mužským kolektivem a veškeré problémy, vypjaté situace či třenice jsme se naučili řešit.

 

V jakém smyslu vás obohacuje spolupráce s kolegy z 4TET?

Ve smyslu souznění s kolektivem. Je dobré a důležité, když se člověk naučí potlačit své osobní ambice a vize ve prospěch společenství, tedy celku.

 

Kam byste byl rád, aby se vaše kariéra obecně vyvíjela?

Asi bych svou životní i profesní cestu nenazýval slovem kariéra, ono mi to zní trochu nelibozvučně. Je to prostě „cesta“ a já budu moc rád, když má cesta bude mít směr a budu schopen po ní jít.

Foto: Robert Vano

Posloucháte sám sebe?

Jen když je to nezbytně nutné pro práci.

 

Je někdo, s kým z branže byste si chtěl zazpívat?

Nemám takové touhy, ani sny. Rád zpívám se svou kytarou…

 

Co pro vás znamená úspěch?

V našem západním světě má slovo úspěch jiná kritéria a jiná měřítka než v jiných částech světa, třeba v jihovýchodní Asii. Myslím tu část Asie, kterou ještě západní civilizace úplně nepřetvořila k obrazu svému a nevnutila jí náš hodnotový žebříček… Já se spíše kloním k oné východní filozofii a materiální hodnoty, bohatství, slávu, moc, to vše bych ponechal trochu stranou a úspěch bych s tím neztotožňoval a rozhodně bych jej v těchto dimenzích neměřil! Míru úspěchu vidím v tom, kolik času člověk prožije skutečně šťastný, kolik radosti a úsměvů rozdá a dostane zpět, kolik času prožije opravdu sám se sebou v přítomném okamžiku, kolik času prožije s těmi nejbližšími, kolik lidí s ním tráví dobrovolně svůj čas prostě „jen tak“… Honba za „úspěchem“ v našem západním měřítku mi přijde malinko komická a historie již mnohokrát potvrdila, že je to jen chiméra, fata morgána, něco, co se rozplyne dřív, než člověk zavře oči.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Petra Kuncová

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Backstage: http://www.ibestof.cz/zajimavosti/backstage-3-2015-2.html

Vytvořeno ve spolupráci:

Muzikál Antoinetta-královna Francie 

http://www.hybernia.eu/aktuality/antoinetta-kralovna-francie

Ema Krahulíková: www.musical-production.cz

www.ticket-production.cz

andel’s Hotel Prague http://www.viennahouse.com/en/andels-prague/the-hotel/overview.html

angelo Hotel Prague http://www.viennahouse.com/en/angelo-prague/the-hotel/overview.html

Korektura textu: Vladana Hallová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Michael Viewegh – spisovatel

Michal Viewegh je nejen úspěšný český spisovatel, ale především obyčejný muž, který si musel svou cestu k vrcholu vyšlapat. Povídali jsme si s ním nejen o spisovatelských rutinách, ale i o tom, jak se málem stal inženýrem, co dělá, když mu múza neklepe na dveře nebo o tajemství, kdy se z introverta stává extrovert.

Michael Viewegh

foto: archiv nakladatelství Druhé město

 

Jednoho rána jste se vzbudil a řekl jste si: Tak a budu spisovatel! Nebo jak jste se ke svému povolání dopracoval?

Jednoho rána jsem se vzbudil jako student Vysoké školy ekonomické a došlo mi, že to je omyl. Nechal jsem toho, chodil do knihoven, četl – a začal psát.

 

Naplňuje vás vaše práce natolik, že byste ji nazval svým posláním?

To by znělo trochu domýšlivě – ale budiž, možná to skutečně jakési poslání bylo.

 

Píšete již třicet let, umíte si představit, že byste dělal ještě něco jiného?

Spisovatelé mívají velkou představivost. Ale je to trochu noční můra.

Michael Viewegh

foto: archiv nakladatelství Druhé město

 

Myslíte, že se člověk rodí s určitým předpokladem stát se spisovatelem, nebo k tomu dospěje během nabalování zkušeností v životě?

Nějaké základní předpoklady či snad dar od Boha tu zřejmě musí být, zbytek je vůle a tvrdá práce.

 

Absolvoval jste nějaké kurzy pro zlepšení písemného projevu?

Jsem samouk.

 Michael Viewegh

foto: archiv nakladatelství Druhé město

Jaká zkušenost vám byla tou tzv. největší spisovatelskou školou?

Život. (úsměv) Partnerské vztahy, úmrtí v rodině, zájezdy k moři. A tak dále.

 

To, že budete psát romány, jste věděl od začátku, nebo jste zkoušel i jiné žánry? Proč nakonec padla volba právě na romány?

Na román jsem si dlouho netroufl. Psal jsem povídky, pak krátkou novelku (např. Názory na vraždu), a teprve poté jsem se odvážil začít psát román. Jmenoval se Báječná léta pod psa.

 

Inspiruje či inspirovala vás něčí tvorba nebo styl psaní?

Kdybych nečetl a neobdivoval jiné spisovatele, nic bych nikdy nenapsal.

Michael Viewegh

foto: archiv nakladatelství Druhé město

Co děláte, když spisovatelská múza dlouho nezaťuká na okno?

Čtu a zoufám si.

 

Pokud přijde, jak si své myšlenky dokumentujete?

Odjakživa začínám poznámkami na papíře, pak to přepisuji do PC.

 

Stávají se lidé ve vašem okolí hrdiny románů, nebo máte postavy spíše fiktivní?

Je to jednoznačně fikce – velmi volně inspirovaná skutečností.

 

V jakém prostředí se vám píše nejlépe?

Odjakživa píšu dopoledne, nejraději na Sázavě v pokoji pro hosty.

 

Bez čeho byste se při vlastní tvorbě neobešel?

Bez nápadů, bez energie, bez vůle.

 

Máte efektivní metodu proti pracovní únavě?

Efektivní ne. Zkouším čerstvý vzduch a kafe.

 Michael Viewegh

foto: archiv nakladatelství Druhé město

Jak dlouho vám průměrně trvá, než stvoříte jednu knihu?

Dva až pět měsíců. Teď spíš těch pět.

 

Spektrum vašich knih je široké, máte však mezi nimi svého „miláčka“ na kterého jste nejvíce pyšný a proč?

Báječná léta pod psa. Těmi to všechno začalo.

 

Často se spisovatelé věnují autorskému čtení po celé republice? K čemu je to dobré?

Patří to k povinnostem spisovatele. Není možné tvrdit, že píšu pro čtenáře – a pak se jim vyhýbat. Navíc je to jistá malá propagace nové knihy.

Michael Viewegh

foto: archiv nakladatelství Druhé město

 

Reagujete nějak na zpětnou vazbu od lidí nebo zůstáváte věrný sám sobě?

Reakce publika při čtení je důležitá zkušenost, která se pak při psaní jistě odrazí.

 

Spolupracujete také s režiséry, kteří chtějí zfilmovat vaše knihy. Jak to probíhá?

Vždy se s nimi krátce scházím, povídáme si. Nejlepší ale je napsat si sám scénář – což jsem párkrát udělal.

 

Nebojíte se, že by mohl nějaký film vaši knihu špatně zaškatulkovat, v případě, že by byl neúspěšný?

Ne. Když je film aspoň trochu úspěšný, je to spíš naopak. Je to propagace knihy. Knižní předloze ublíží jen velmi špatná adaptace.

 

Říká se, že spisovatelé jsou spíš introvertní, ale aby prorazili ve světě konkurence, musí být trochu extroverti. Jak je tomu u vás?

Do čtyř deci vína jsem spíš introvert.

 

Stalo se vám, že vás nakladatelství odmítlo?

Na samém počátku kariéry – a pak loni. Napsal jsem románek, který se nepovedl.

Michael Viewegh

foto: archiv nakladatelství Druhé město

 

Rozhodujete o výběru knižního obalu?

Ne. Mám poradní hlas.

 

Kromě spousty jiný aktivit se věnujete i spolupráci s organizací UNICEF. Jaká je vaše úloha?

Jsem spíš mediální tváří UNICEF, ve výboru už nepracuji. Ale před lety jsem s UNICEF byl pracovně v Sieře Leone.

Jakou osobní radu byste dal začínajícím spisovatelům nebo těm, kteří zatím odvahu sbírají?

Co nejvíc čti – a co nejvíc piš.

 

Píšete v současnosti nějakou novou knihu?

Ano. Nový román s pracovním názvem Dva muži ve člunu.

 

Děkuji za rozhovor.

 

 

Text: Darina Blatská

Foto: archiv nakladatelství Druhé město

Korektura textu: Vladana Hallová

Produkce: Michaela Lesková

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz